rendos.pl

Blog tematyczny o IT, technologiach oraz smartfonach.

IT

Jak dodać css do html – praktyczne porady

Jak dodać css do html – praktyczne porady

Jeżeli chcemy sprawnie zarządzać naszą witryną internetową, wybierzmy CSS czyli system zarządzania treścią. Dzięki niemu będziemy mogli wygodnie i szybko zmieniać wygląd naszej witryny internetowej bez konieczności modyfikowania każdego elementu z osobna (co jest bardzo czasochłonne). Jak połączyć CSS z HTML?

Czym jest HTM?

HTML jest to prosty język służący do tworzenia stron internetowych. Dzięki niemu możemy łatwo uporządkować witrynę internetową. Warto podkreślić, że HTML nie jest typowym językiem programowania. Jego główną funkcją jest ustalenie układu i struktury strony internetowej. Pozwala on między innymi na stworzenie nagłówków, tabel, akapitów, list, obrazów. Z jego pomocą możemy osadzać w treści filmy, zdjęcia i inne multimedia. Język ten umożliwia nam linkowanie do innych stron internetowych (dzięki czemu witryna staje się bardzo funkcjonalna). Można powiedzieć, że bez niego witryna internetowa byłaby jedynie zwykłym plikiem tekstowym, z którym niewiele można zrobić. Język HTML musi poznać każda osoba, która chce zajmować się programowaniem. Jest to podstawa, której obecnie uczy się na zajęciach informatyki już w szkołach podstawowych.

Czym jest CSS?

CSS (czyli kaskadowe arkusze stylów; język do opisywania wyglądu stron internetowych powstał już w 1994 roku – od tamtego czasu został znacznie zmodyfikowany i ulepszony) to przyjazne oprogramowanie, które pozwala nam sprawnie i intuicyjnie zarządzać treścią. Dzięki niemu obsługa strony www jest zdecydowanie szybsza i łatwiejsza. Pozwala nam on dowolnie modyfikować zawartość strony bez znajomości HTML. CSS pozwala zarządzać adresami URL podstron, tworzyć w systemie nowe konta posiadające różne uprawnienia, instalować mapki, formularze, czaty, galerie zdjęć, możliwości oceny treści, komentarze, tworzyć strony w różnych językach.

Jak dodać CSS do HTML?

Dzięki połączeniu HTML i CSS możemy stworzyć pełnowartościową, sprawnie działającą witrynę internetową (która jest łatwa w użytkowaniu nawet dla całkowitych laików). Proces ten bardzo ułatwi nam korzystanie ze strony. Przykładowo jeżeli będziemy chcieli zmienić rozmiar nagłówków – wystarczy jedna zmiana w CSS (w przypadku samego HTML musielibyśmy wprowadzać zmiany na każdej podstronie osobno, co zajęłoby nam bardzo dużo czasu, a także wiązałoby się z ryzykiem popełnienia błędu). Możemy dołączyć CSS do HTML trzema różnymi metodami.

Możemy dodać CMS do HTML posługując się zewnętrznym plikiem. Jest to zdecydowanie najczęściej wybierana metoda. Pierwszym krokiem jest utworzenie zewnętrznego pliku CSS. Kolejnym etapem jest dodanie znacznika do sekcji wybranego przez nas dokumentu HTML.

Innym rozwiązaniem jest dołączenie przy wykorzystaniu arkusza