rendos.pl

Blog tematyczny o IT, technologiach oraz smartfonach.

IT

Sposoby na to, jak zmniejszyć zdjęcie

Sposoby na to, jak zmniejszyć zdjęcie

Każdy, kto zastanawia się, jak zmniejszyć zdjęcie, tak aby bez problemu przesłać mailem pliki graficzne lub opublikować je w Internecie, powinien wiedzieć, że istnieją darmowe narzędzia, z których może skorzystać każda zainteresowana osoba.

W jakim celu zmniejsza się rozmiar zdjęcia?

Mimo ogromnego rozwoju technologii, ciągłego przyśpieszenia Internetu, a także powiększającej się ilości dysków dostępnych w chmurze, bardzo ważne są nadal rozmiary poszczególnych plików. Jest to istotne, ponieważ strony, które szybciej się wczytują, są odwiedzane znacznie chętniej. Rozmiar zdjęcia ma także duże znaczenie przy wysyłce newsletterów.
Pliki graficzne mogą bardzo poważnie obciążyć strony, maile oraz różne komunikaty, dlatego warto zmniejszyć zdjęcia. Jeśli nie posiada się odpowiedniego, profesjonalnego oprogramowania, warto wykorzystać dostępne darmowe narzędzia. Pozwolą one nie tylko zmniejszyć fotografię, ale również przyciąć je do różnych proporcji i tym samym zredukować wagę plików.

Jakie mogą być programy do zmniejszania zdjęć?

Programów do zmniejszania zdjęć jest kilka. Z niektórych zmniejszaczy można korzystać bezpośrednio w przeglądarce. Niektóre z nich są darmowe, za inne trzeba zapłacić.
Jednym z najpopularniejszych, darmowych programów do zmniejszania jest TinyJPG. Posiada on wtyczkę do Photoshopa umożliwiającą proste zmniejszanie fotografii. Innym, niemniej popularnym zmniejszaczem jest Kraken.IO, dostępny w wersji darmowej i rozbudowanej, płatnej. Specjalnych programów do zmniejszania zdjęć jest wiele.

Jak zmniejszyć zdjęcie w Windowsie?

Najprostszym sposobem na zmniejszenie zdjęcia w systemie Windows jest użycie w tym celu programu MS Paint. Jest on dostępny dla każdego użytkownika sieci i jest on bardzo prosty. Umożliwia podstawową obróbkę grafiki oraz jej tworzenie.
Proces zmniejszania zdjęcia należy rozpocząć od uruchomienia MP Paint. Znajduje się on na pasku start w Windows 10. Następnie należy otworzyć wybrane zdjęcie, a na pasku zadań, z opcji Narzędzia główne wybrać funkcję umożliwiającą zmianę rozmiaru zdjęcia.
Użytkownik może również wybrać, czy chce zachować oryginalne proporcje fotografii zaznaczając lub odznaczając opcję. Kiedy nowy format zdjęcia będzie gotowy wystarczy plik zapisać na dysku.

O czym jeszcze należy pamiętać zmniejszając zdjęcia?

Zmniejszenie zdjęcia to również zmiana jego wagi. Ułatwia to wysłanie go mailem. Często jednak użytkownikowi zależy jedynie na zmniejszeniu wagi fotografii. Aby było to możliwe należy przekonwertować plik za pomocą jednego z bezpłatnych programów do obróbki grafiki. W zależności od wybranego programu wagowa zmiana będzie przebiegać nieco inaczej. Najpopularniejszymi, intuicyjnymi programami są: IrfanView, szybka przeglądarka plików graficznych o rozbudowanych mozliwościach, Light Image Resizer, darmowy program do masowej zmiany wielkości wybranych plików i Fotosizer, czyli darmowe narzędzie, które służy do masowej zmiany rozdzielczości plików graficznych na komputerze.

Udostępnij