rendos.pl

Blog tematyczny o IT, technologiach oraz smartfonach.

IT

Programowanie – jaki język wybrać na początek?

Programowanie – jaki język wybrać na początek?

Programowanie cieszy się współcześnie ogromnym zainteresowaniem. Z względu na fakt, że zawód programisty jest dobrze opłacalny, nawet osoby, które nie mają nic wspólnego z branżą zadają pytania, jaki język programowania wybrać. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od naszych preferencji, a także tego, czym konkretnie chcielibyśmy się zajmować.

Jaki jest nasz cel?

Wybierając język programowania, musimy zadać sobie pytanie, jaki jest nasz cel. Czy interesuje nas programowanie samo w sobie czy też chcemy jak najszybciej znaleźć pracę w zawodzie programisty. Większość dorosłych osób chce szybko się przekwalifikować i zdobyć nowy zawód. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem wydaje się sprawdzanie na jakich programistów jest aktualnie największe zapotrzebowanie (wystarczy śledzić ogłoszenia o pracę).

Zdaniem ekspertów początkujący programiści zatrudniani są przy projektach, w których najczęściej wykorzystuje się takie języki jak Java, JavaScript czy C#. Jednocześnie musimy zdawać sobie sprawę, że sytuacja ta może się zmienić, gdyż branża IT przekształca się bardzo dynamicznie.

Programowanie jaki język wybrać: front end czy back end

Wybierając język programowania, zadajmy sobie pytanie czym chcielibyśmy się zajmować. Czy interesuje nas tworzenie front endu czyli widocznej warstwy strony internetowej czy też jej zaplecza. Front end wybierają najczęściej osoby, które lubią natychmiast widzieć efekty swojej pracy. Gdy widzimy jak pod wpływem naszych działań zmienia się strona internetowa, łatwiej jest się nam zmotywować do kolejnych działań.

Alternatywą dla front endu jest back end czyli zaplecze witryny internetowej. To on sprawia, że strona internetowa lub aplikacja działa tak jak należy. Mogą oni pracować nad tworzeniem baz danych, których zadaniem jest zbieranie, a następnie przechowywanie informacji na serwerze. Back end jest odpowiedni dla osób cierpliwych, posiadających dużą wyobraźnię, takich, które nie muszą widzieć natychmiastowych efektów swojej pracy.

Nauczmy się kilku języków programowania

Trudno jest znaleźć programistę, który od początku do końca posługiwałby się wyłącznie jednym językiem programowania. Skąd też mamy wiedzieć jaki język jest dla nas najbardziej odpowiedni, kiedy nie mieliśmy styczności z żadnym. Dodatkowo większość pracodawców wymaga od kandydatów na programistów znajomości przynajmniej podstaw różnych języków. Zdecydowanie warto jest poświęcić nieco czasu na poznanie najpopularniejszych języków, sprawdzenie jakie efekty można przy ich pomocy uzyskać. Warto jest znać języki najczęściej używane. Jednocześnie naszym atutem może się stać znajomość mało popularnego języka programowania.

Musimy zdawać sobie sprawę, że języki programowania cały czas się zmieniają, pojawiają się także nowe. Nie ma więc sensu przywiązywanie się do jednego języka, gdyż wraz z upływem lat może on stracić na znaczeniu. Osoby, które marzą o karierze programisty muszą być otwarte na zmiany i gotowe do ciągłego uczenia się. W przeciwnym razie nie mają większych szans na osiągnięcie sukcesu w swojej branży.

Udostępnij