rendos.pl

Blog tematyczny o IT, technologiach oraz smartfonach.

IT

Czym jest chmura internetowa?

Czym jest chmura internetowa?

Chmura internetowa to rozwiązanie w sieci, z którego bardzo chętnie się korzysta w obecnych czasach. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej oraz poznać główne zalety korzystania z chmury.

Co to jest chmura internetowa?

Wiele osób zastanawia się, co to jest chmura internetowa. Chmura internetowa to sieć połączonych ze sobą serwerów. Serwery przechowują dane gromadzone przez użytkowników oraz umożliwiają sprawne zarządzanie nimi. Z tej samej chmury można korzystać na różnych urządzeniach, ponieważ jest to narzędzie funkcjonujące wirtualnie. Do używania chmury niezbędny jest dostęp do Internetu. Korzystanie z serwera w chmurze jest możliwe w dowolnym czasie i miejscu, dlatego jest to wygodne rozwiązanie dla użytkowników. Doskonale sprawdza się zarówno w przypadku osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw o różnej wielkości i różnym profilu działalności, nie tylko firm działających w branży IT.

Jak działa chmura?

Sposób działania chmury internetowej nie jest zbyt skomplikowany i może przypominać przesyłanie danych na dysk zewnętrzny, taki jak na przykład pendrive. W celu przekazania danych na chmurę należy przede wszystkim połączyć się z tym narzędziem. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu sieci internetowej. W chmurze należy się zalogować poprzez użycie swojego loginu i hasła. Następnie możliwe jest rozpoczęcie wgrywania swoich plików. Dostęp użytkownika do chmury jest stały. Można go uzyskać zarówno na komputerze stacjonarnym, laptopie, jak i telefonie komórkowym. Dzięki temu użytkownik zawsze ma dostęp do swoich danych, które są umieszczone w chmurze i nie musi nosić ze sobą różnych urządzeń. Chmura dane są przechowywane niezwykle wygodnie dla wszystkich użytkowników, którzy z nich korzystają.

Przechowywanie danych w chmurze

W chmurze przechowywane są dane przekazane przez użytkowników. Poszczególne pliki są zapisywane na serwerze, do którego użytkownicy mają stały dostęp z różnych urządzeń. Dzięki temu z łatwością mogą zarządzać przekazanymi informacjami. Serwery, na których znajdują się przekazane dane, istnieją fizycznie. Zazwyczaj występują w formie dużych szaf serwerowych, które są umieszczone w specjalnie do tego celu przystosowanych pomieszczeniach, czyli serwerowniach. Serwery są włączone przez całą dobę siedem dni w tygodniu i nie ma przerw w ich pracy. Dlatego w serwerowniach powinny panować odpowiednie warunki, na przykład temperatura zapobiegająca przegrzewaniu się serwerów.

Zalety chmury

Chmura internetowa to rozwiązanie, które ma szereg zalet. Wśród nich można wskazać przede wszystkim bezpieczeństwo przechowywanych plików, ponieważ są one umieszczone na zabezpieczonym serwerze. Dane są dostępne dla użytkowników przez cały czas, niezależnie od urządzeń, z jakich korzystają na co dzień. Pojemność chmury można dowolnie rozszerzać, a więc można w jej przestrzeni przechowywać nawet pliki o stosunkowo sporej wielkości, co jest niemożliwe na tradycyjnych dyskach. Wśród głównych zalet korzystania z chmury można również wskazać wygodę oraz wysoki poziom komfortu podczas użytkowania.

Udostępnij